Zycie i Styl

Czy powinieneś coś zjeść przed porannym treningiem?

Większość ludzi wie, że należy coś zjeść, jeśli planuje się ćwiczenia po długim okresie bez jedzenia (np. jeśli zamierzasz ćwiczyć po 10-godzinnym dniu pracy). Ale co z tym, jeśli po prostu planujesz udać się na siłownię lub pójść na bieg zaraz po śniadaniu? Prawdopodobnie nie jest to konieczne, ale może też nie zaszkodzić.

Okazuje się, że jeśli chodzi o trening na pusty żołądek, istnieją dwa różne scenariusze: taki, w którym nie zjadłeś nic w ogóle i taki, w którym zjadłeś niewielki posiłek przed treningiem. Pierwszy scenariusz jest prosty: Twój cukier we krwi będzie niski, więc Twój organizm zacznie spalać tłuszcz jako paliwo, zamiast go magazynować. W dłuższej perspektywie jest to korzystne dla celów związanych z utratą wagi, ale może utrudnić trening i sprawić, że niektórzy będą mieli zawroty głowy, jeśli nie jedli ostatnio.

W drugim scenariuszu, efekty spożywania małego posiłku przed ćwiczeniami są bardziej zróżnicowane. Niektóre badania wykazały, że jedzenie śniadania przed treningiem nie miało żadnego wpływu na wydajność, podczas gdy inne wykazały, że trening na pusty żołądek może zwiększyć wytrzymałość o około 15%. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien zacząć jeść naleśniki dopiero po treningu. Więcej na temat diety i sportu znajdziesz na stronie https://jasportowiec.pl/ .