Dom

Gdzie można montować panele słoneczne?

Fotowoltaika cieszy się ogromną popularnością z racji tego, że jest rozwiązaniem ekologicznym oraz przynosi wiele oszczędności dla kieszeni użytkowników. Wbrew pozorom wcale nie potrzeba posiadać dachu skierowanego na południe, by korzystać z paneli. Rosnące zapotrzebowanie na instalacje sprawia, że dla potencjalnych użytkowników opracowano wiele ekonomicznych rozwiązań dotyczących montażu.

Montaż na dachu

Nadal najpopularniejszy jest montaż paneli na dachu. Najlepiej sprawdza się w tym celu pokrycie o kącie nachylenia  15-35 stopni – panele słoneczne są najbardziej wydajne, jeśli są skierowane na południe, jednak mogą znajdować się również na połaciach skierowanych na wschód lub zachód. Wiele zależy od warunków lokalnych, np. nasłonecznienia danego regionu czy liczby drzew rosnących w okolicy domu. Nawet wydawałoby się idealny do montażu dach nie zawsze jest optymalny dla instalacji – problem z montażem może następować np. przy dużej ilości okien dachowych lub kominów.

Montaż na gruncie

Alternatywą dla montażu paneli na dachu, jest ich zamontowanie na gruncie. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób posiadających sporą działkę, gdzie można korzystnie rozmieścić instalację. Panele słoneczne mogą być montowane na klasycznych stelażach spoczywających bezpośrednio na gruncie lub na tzw. trackerach, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej przez cały dzień. Drugie rozwiązanie wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego też nie cieszy się dużą popularnością.